Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
veya
Sepetim
1- Fatura ve Teslimat Adresimi Nasıl Değiştirebilirim?

“Hesabım” menüsü altındaki “Adres Bilgilerim” alanında veya alışverişinizi tamamlarken ‘’Adres” sekmesinde gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Önceden tanımladığınız adresleri, siparişiniz esnasında fatura veya teslimat adresi olarak seçebilirsiniz.

2- Teslimat Ücretli Mi?

İstanbul içi 500 ₺ üzeri siparişlerde teslimatlar ücretsizdir. 500 ₺ altı ve İstanbul dışı bütün kargolar ücretlidir. Kargo ücretleri teslimat lokasyonu ve ürünlerin toplam desisine göre otomatik hesaplanmaktadır. Kargo fiyatları ürün ödeme sayfasında karşınıza hesaplanıp çıkmaktadır.

3- Siparişlerimi Nasıl Görüntülerim?

Sipariş bilgilerinizi ‘Hesabım’ menüsü altındaki “Siparişlerim” bölümünde görüntüleyebilirsiniz.

4- Siparişimin Teslimat Süresi ve Koşulları Nelerdir?

Banka ödemesi onaylanmış İstanbul içi belli bölgelerden saat 15:00’a kadar verdiğiniz siparişlerinizi, 1 iş gününde kendi araçlarımızla teslim ediyoruz. Diğer bölgelerden verilen siparişler ertesi iş günü anlaşmalı olduğumuz Sürat kargo ve MNG kargo firmasına teslim ediyoruz. İstanbul’a olan uzaklığınıza göre siparişleriniz 1-3 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Resmi tatil günlerinde teslimat yapılmamaktadır. Cuma günü 15:00'dan sonra ve hafta sonu verilen siparişlerin Salı günü teslimatı yapılmaktadır.

Özel üretim ürünlerin teslim süreleri imalat zamanına göre farklılık göstermektedir. Bu tür ürünlerin teslimat bilgileri ve süreleri ürün sayfalarında belirtilmiştir.

Tarafımızdan kaynaklanan bir aksilik olması halinde ise size üyelik bilgilerinizden yola çıkılarak haber verilecektir. Bu yüzden üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması önemlidir.

Satın aldığınız ürünler bir teyit e-posta'sı ile tarafınıza bildirilecektir. Seçtiğiniz ürünlerden herhangi birinin stokta mevcut olmaması durumunda sizinle iletişime geçilecektir.

ofisegetirelim.com online alışveriş sitesidir. Aynı anda birden çok kullanıcıya alışveriş yapma imkanı tanır. Enderde olsa tüketicinin aynı ürünü alması söz konusudur ve ürün stoklarda tükenmektedir bu durumda ;

Ödemesini internet üzerinden yaptınız ürün eğer stoklarmızda kalmamış ise en az 4 (Dört) en fazla 30 (otuz) gün bekleme süresi vardır. Ürün bu tarihleri arasında tüketiciye verilemez ise yaptığı ödeme kendisine iade edilir.

5- Ürün İadesi ve Değişimi Nasıl Yapabilirim? / Siparişimin Adresini Nasıl Değiştirebilirim?

İstanbul İçi siparişleriniz için; İade süreniz 14 gündür. Siparişlerim menüsünden iade talebi oluşturup ofisegetirelim müşteri hizmetlerinin tarafınıza en kısa sürede iletişime geçilip iade edilecek ürünü almasını beklemeniz gerekmektedir. Ürün /ürünler iade depo tarafından kontrol edilip onaylanmasından sonra 5 (beş) iş günü içerisinde ödeme yapmış olduğunuz kartınıza iade edilecektir. Kurumsal firmalar iade ürün/ürünleri ile birlikte iade faturası kesmek zorundadır.

İstanbul dışı siparişleriniz için;

İade süreni 14 iş günüdür. Siparişlerim menüsünden iade talebi oluşturup sistemden oluşan MNG kargo iade gönderi kodu ile (Kargo ücreti ödenerek) 3 iş günü içerisinde kargoya teslim etmeniz gerekmektedir. ürün/ürünler iade depo tarafından kontrol edilip onaylanmasından sonra 5 (beş) iş günü içerisinde ödeme yapmış olduğunuz kartınıza iade edilecektir. Kurumsal firmalar iade ürün/ürünleri ile birlikte iade faturası kesmek zorundadır.

Değişim taleplerinde müşteri kaynaklı değişimlerde kargo ücretleri alıcıya aittir. Tarafımızdan yapılan yanlış gönderim ile ilgili kargo ücretleri tarafımızdan karşılanmaktadır.

Müşteri Hizmetleri Soru Sor
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sitemiz ile ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda veya bizlere ulaşmak için sol kısımda bulunan " Soru Sor " alanını kullanabilirsiniz.
Aradığınız cevabı bulamadıysanız
bize yeni bir soru sorabilirsiniz..
Soru Sor
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.