Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
veya
Sepetim
1- Ürün İadesi ve Değişimi Nasıl Yapabilirim? / Siparişimin Adresini Nasıl Değiştirebilirim?

İstanbul İçi siparişleriniz için; İade süreniz 14 gündür. Siparişlerim menüsünden iade talebi oluşturup ofisegetirelim müşteri hizmetlerinin tarafınıza en kısa sürede iletişime geçilip iade edilecek ürünü almasını beklemeniz gerekmektedir. Ürün /ürünler iade depo tarafından kontrol edilip onaylanmasından sonra 5 (beş) iş günü içerisinde ödeme yapmış olduğunuz kartınıza iade edilecektir. Kurumsal firmalar iade ürün/ürünleri ile birlikte iade faturası kesmek zorundadır.

İstanbul dışı siparişleriniz için;

İade süreni 14 iş günüdür. Siparişlerim menüsünden iade talebi oluşturup sistemden oluşan MNG kargo iade gönderi kodu ile kargo ücreti ödenmiş olarak 3 iş günü içerisinde kargoya teslim etmeniz gerekmektedir. ürün/ürünler iade depo tarafından kontrol edilip onaylanmasından sonra 5 (beş) iş günü içerisinde ödeme yapmış olduğunuz kartınıza iade edilecektir. Kurumsal firmalar iade ürün/ürünleri ile birlikte iade faturası kesmek zorundadır.

Ofisegetirelim.com kaynaklı yapılan yanlış ürün gönderimi sonucu değişimlerde ve iadelerdeki kargo ücreti tarafımızdan karşılanacaktır.

2- Genel İade Şartları Nelerdir?

İade talebi oluşturduktan sonra 3 gün içerisinde ilgili ürün/ürünleri kargoya teslim etmeniz gerekmektedir. Ürün iadeleri yalnızca MNG kargo tarafından kabul edilmektedir. Farklı bir kargo firması tarafından gelen iadeler kabul edilmeyecektir.

Kullanılmış veya kullanım hatası sonucu zarar görmüş ve paketi hasar görmüş ürün/ürünler iade alınmayacağı ve kargo ücreti müşteriye yansıtılarak geri gönderileceği için iade edilecek ürün/ürünler tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile beraber kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ve paketi hasar görmemiş şekilde iade edilmelidir.

Ürünün faturası şirketiniz adına kesilmiş ise iade işlemi için kurumunuzun düzenlemiş olduğu iade faturası veya iade irsaliyesini iade ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.

Kartuş toner alımlarında ürün üretim hatalı değilse paketi veya ambalajı açılmış ürünler iade alınmamaktadır.

Üretim hatalı olan tüm ürünler iade edilebilir.

Müşteri Hizmetleri Soru Sor
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sitemiz ile ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda veya bizlere ulaşmak için sol kısımda bulunan " Soru Sor " alanını kullanabilirsiniz.
Aradığınız cevabı bulamadıysanız
bize yeni bir soru sorabilirsiniz..
Soru Sor
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.