Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
veya
Sepetim
Kağıt Nedir? Nasıl Üretilir?
29.07.2022

Kağıt Nedir? Nasıl Üretilir?

     Kağıt ve kağıt ürünleri hayatımızın pek çok alanında kullanılmaktadır. Örnek olarak ambalaj, kozmetik, hijyen, sağlık, reklam sektörleri en çok kağıt kullananların başında geliyor.

Kağıt Nasıl Üretilir?

     Kağıt elde etmek için ağaçlar kesildikten sonra kabuklarından ayrılır yani soyulur.
Bu soyma işleminin ardından parçalara ayrılarak kütük haline getirilen parçalar daha da küçültülür ve hamur
haline gelebilmesi için ufak parçaların içine su eklenir. Bu işlemin ardından karıştırıcıya atılan, küçük parçalar su yardımı ile hamur haline getirilir.

     Hamurun içine kağıdın oluşumundaki en önemli madde olan selüloz konur. Suda eritilen selüloz, kağıt hamuru haline getirilirken beyazlatılması için mürekkep eklenerek beyaz renk alması sağlanır. Böylece selülozdan kağıt üretimi gerçekleşmiş olur. Kağıt haline gelebilmesi için hamur kıvamındaki bu ürün kısa bir süre mikserlerde karıştırılır. Karıştırıcılardan çıkan kağıt hamuru borular aracılığı ile kağıt makinesine işlenmek üzere gönderilir. Daha sonra hamur halindeki bu karışıma basınç ve vakum uygulanır. Kağıt hamurundaki su oranı azaltılır. Sıcak silindirler aracılığı ile ezilerek sudan arındırılmış hamur, artık bu işlemler sonunda kağıt ürünleri olabilmek için uygulanacak yeni işlemlere hazır hale gelmiş olur.

Kağıdın Ham Hali Kağıt Hamuru Nasıl Üretilir?

     Bir diğer merak edilen sorulardan biri “Kağıt hamuru nasıl üretilir?” olmaktadır. Kağıt üretimi yapılacak fabrikaya gelen ağaç kütüklerinin kabukları soyulur ve kesilir. Sürtünmeden dolayı ısınmayı önlemek için su içinde öğütülürler. Öğütücüden çıkan lif parçaları ve su karışımı alt tarafta bulunan eleklerde, boylarına göre ayrılır.
En küçük lifler koyulaştırıcılarda toplanarak mekanik kağıt hamurunu oluşturur. Bu tür organik hamurlardan elde edilen kağıtlar genelde sarımsı bir renktedir. Beyazlaşması ve hatta yüzeyinin kayganlaştırılması için çeşitli kimyasallar kullanılması gerekmektedir. Bu işlemler sayesinde beyazlayan ürün fotokopi kağıdı , kuşe kağıt, zarf haline dönüştürülür.

Kağıt üretimini öğrendiğimize göre en bilinen kağıt çeşitleri nelermiş onları öğrenelim.

A4 Fotokopi Kağıdı

     A4 fotokopi kağıdı dergiler, okul defterleri, ansiklopediler, kataloglar ve formlar dahil olmak üzere çok çeşitli belgeler için kullanılan standart kağıt boyutudur. A4 kağıdının ölçüsü 210 x 297 milimetredir. İki kez katladığınız bir A4 sayfasını, 114 x 11 mm boyutundaki C6 zarfa yerleştirebilirsiniz.

Bloknot

     Sektör fark etmeksizin evlerde bile bazı durumlarda not almaya ihtiyacımız olabilir. Hangi konuda olursa olsun aklımızda tutamayacağımız önemli bilgileri, önemli kişilerin telefonlarını kısacası önemli ve unutulmaması gereken her şeyi not almak için bloknotlar devreye girer. Bloknotlar; ebat, amaç ve kullanım özelliklerine göre farklı şekilde üretilebilmektedir. Firma tanıtımı, firma reklamı, promosyon ürünü olarak da kullanılabilir.
Özellikle de sosyal ve yoğun iş hayatına sahip olan insanlar, öğrenciler için en ideal not alma gerecidir. Bloknot
kullanıldığında insanlar en önemli anlarını not alarak unutmaz. Bu sadece iş hayatında değil ev hayatında da geçerlidir.Örneğin; bir hastane randevunuz varsa eğer bloknota tarihi, saati, doktorun ismini ve yeri not alarak gözünün önüne koyabilir veya buzdolabınıza asabilirsiniz. Bu sayede randevunuzu unutmamış ve kaçırmamış olursunuz.

Defter

     Yazı yazmak üzere bir kenarı dikilerek veya ciltlenerek birçok kâğıdın birbirine bağlanmasından meydana gelir. Çoğulu defâtirdir. Defter çok yapraklı olabileceği gibi ikiye katlanmış, iç kısmındaki bir yüzü yazılmış kâğıt şeklinde de olmaktadır.

Etiket

     Ürünün amacını, özelliklerini, kullanım biçimini, ağırlığını, markasını gösteren tüketiciyi bilgilendirme
amacı ile üretilmiş materyallere etiket denilmektedir. Etiketlere bakıldığında ürünün fiyatına ve son kullanma tarihine ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Etiketlerin tamamı genellikle cam, plastik, ahşap ya da metal ürün ambalajlarının üzerine yapıştırılarak tüketicilere sunulmaktadır. Etiketlerin amaçlarına bakıldığında genel anlamda tüketiciyi koruduğunu söylemek doğru olur. Ambalajlara girmiş olan ürünlerin üretim aşamasından sonra
yazısını kapatmak veya değiştirmek amacı ile etiketleme yapılmasına izin verilmemektedir.

Flipchart Kağıdı

     Flipchart ya da yazı tahtası modelleri sunum, toplantı, beyin fırtınası ya da eğitim amaçlı kullanılabilen basit ve düşük maliyetli bir pano seçeneğidir. Hem kağıda hem tahtaya yazı yazabilme esnekliği ve kolay taşınma özelliği sayesinde beyaz tahtalarda kullanışlı bir alternatiftir.


Termal Rulolar

     Yazar kasa veya pos rulo olarak da adlandırılan termal rulo, ısıya maruz kaldığında renk değişimine uğrayan ince bir kağıt çeşididir. Ayrıca oldukça uzun ömürlüdürler. Bu sebeple kullanışlı olarak görülen bu ürünler sıklıkla tercih edilmektedir.

Tüm bulunan kağıt çeşitlerini en kaliteli ve en avantajlı fiyatlar ile Ofisegetirelim.com'dan satın alabilir ve 1 iş günü içerisinde teslim alabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Bingo Sıvı Deterjan Çeşitleri: Renkli, Siyah ve Hassas Çamaşırlar için En İyi Seçenekler
Bingo Sıvı Deterjan Çeşitleri: Renkli, Siyah ve Hassas Çamaşırlar için En İyi Seçenekler

Ofisegetirelim

Bingo, Türkiye'nin en popüler çamaşır deterjan markalarından biridir. Markanın sıvı deterjan çeşitleri, farklı ihtiyaçlara ve bütçelere hitap etmektedir. Bu yazıda, Bingo sıvı deterjan çeşitlerinden capcanlı koruma, simsiyah koruma ve onaran koruma çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.

Devamını Oku
23.11.2023
Bitki Çayları: Faydaları, Zararları ve Nasıl Hazırlanır?
Bitki Çayları: Faydaları, Zararları ve Nasıl Hazırlanır?

Ofisegetirelim

Bitki çayları, yüzyıllardır insan sağlığı için kullanılan doğal ürünlerdir. Bitkilerin yaprakları, çiçekleri, meyveleri, kökleri veya kabukları kullanılarak hazırlanan çaylar, çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelebilir. Bu makalede, bitki çaylarının faydaları, zararları ve hazırlanışı hakkında bilgi verilecektir.

Devamını Oku
23.11.2023
Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Kapsül Kahve Nereden Alınır?
Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Kapsül Kahve Nereden Alınır?

Ofisegetirelim

Evinizde ve ofisinizde tüketilmesi en çok artan sıcak içeceklerden olan kapsül kahveler kapsül içerisinde en güzel tad olarak hazırlanan karışımı sayesinde her yaptığınızda aynı eşsiz kahve lezzetini yaşamanızı sağlar. Özellikle ülkemizde de kullanımı her geçen gün artan kahve çeşitlerinden biri olan kapsül kahveler ofiste veya evde kahve tüketimine farklı bir boyut kazandırmaktadır. Kapsül kahve makinesi sayesinde tek içimlik filtre kahve, espresso, latte, au lait, cappucino, macchiato veya diğer kahve çeşitlerini kolayca tüketime hazır hale getiren kapsül kahveler ofisegetirelim.com'da en çok satılan ürünler arasındadır. Ofisegetirelim blog bugünkü yazımızda sizlere kapsül kahvelerin nasıl hazırlandığı, kapsül kahvelerle ilgili deneyimlerimiz paylaşacağız. Kapsül kahveyle henüz tanışmadıysanız, bu ürünleri bir an önce deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Eğer kapsül kahve nedir, kapsül kahvenin avantajları nelerdir, kapsül kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
23.05.2023
Anında Demleme Çay Keyfi Her An Her Yerde!
Anında Demleme Çay Keyfi Her An Her Yerde!

Ofisegetirelim

Lipton Tek Dem Keyifle içeceğin yeni demlenmiş bir bardak çay keyfi için beklemene gerek yok. Kıpkırmızı rengi ve buram buram kokusuyla Lipton Tek Dem anında hazır. Özenle seçilip incecik kesilmiş çay yaprakları, her yere götürebileceğin mini paketinde seninle.

Devamını Oku
22.05.2023
Sağlıklı Süt Tüketimi Nasıl Olmalı?
Sağlıklı Süt Tüketimi Nasıl Olmalı?

Ofisegetirelim

Düzenli kullanımda sağlığımıza büyük ölçüde katkı sağlayabilecek sütler hakkında detaylı bilgi için blogumuzu okuyabilirsiniz.

Devamını Oku
29.07.2022
Ofis Çekmecesinde Bulunması Gereken Gereçler
Ofis Çekmecesinde Bulunması Gereken Gereçler

Ofisegetirelim

Bir Ofis çekmecesinde bulunması gereken kırtasiye malzemelerinin neler olduğunu merak mı ediyorsunuz? O zaman blogumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Devamını Oku
29.07.2022
Kaşe Nedir?
Kaşe Nedir?

Ofisegetirelim

Şirketinize ait bir kaşe mi arıyorsunuz? O zaman bu blog tam size göre!

Devamını Oku
29.07.2022
Kağıt Nedir? Nasıl Üretilir?
Kağıt Nedir? Nasıl Üretilir?

Ofisegetirelim

Hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız kağıtlar hakkında detaylı bilgi için bu blogumuzu okuyabilirsiniz.

Devamını Oku
29.07.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.